سوسک

سوسک

سوسک های حمام و فاضلاب در اصطلاح حشره شناسی با نام سوسری معروف هستند. از متداوترین آفات در بسیاری از خانه ها و ساختمان ها هستند .

۱- بلاتلا ژرمانیکا و یا سوسری آلمانی : این سوسری مختص آشپزخانه ها بوده و اغلب دردسر رستوران ها و شیرینی پزی ها و منازل می باشد. این گونه نسبت به سموم معمول ایجاد مقاومت کرده است ، لذا جهت ریشکنی آن روش هایخاصی اخذ می شود.
۲- پریپلانتا امریکانا و یا سوسری آمریکایی : همان سوسک های فاضلاب هستند که منشا فاضلاب دارند ، و جهت ریشکنی کامل علاوه بر مجاری فاضلاب محل های عبور و مرور این حشرات می بایست سم پاشی شود

سوسک فاضلابی:
سوسک های فاضلابی معمولا ریشه در فاضلاب های کل ساختمان .استخر.هتل .و.. دارند و در صورتی که در محل هایی از اپارتمان و یا منزل مسکونی دیده میشوند بهتر است که عملیات سمپاشی به صورت یکپارچه و کلی انجام گیرد لذا کل ساختمان از پشت بام مشاعات و زیرزمین و موتور خانه و کل سیستم فاضلابی واحدها توسط سمپاش سمپاشی اصولی میشود حجم زیادی سم درون سیستم فاضلابی قرار گرفته و زمانی که محدوده زمانی عدم استفاده از اب در ساختمان می گذرد این سم به درون مخازن اصلی رفته و کلنی سوسک های درشت فاضلابی را ریشه کن میکند .در صورتی که افراد دیر اقدام به سمپاشی میکنند و یا سمپاشی پیشگیری سالیانه ساختمان را انجام نمیدهند این حشرات کم کم از طریق سیستم فاضلابی و دیگر جاها وارد ساختمان شده و گاها دیده میشود در محدوده سینک ظرفشوییو وان ها هواکش ها و سقف های کاذب و حتی کلید و پریزها ساختمان تخم گذاری و تولید مثل میکنند .که در این موارد عملیات سمپاشی دشوارتر میشود .لذا خواهشمندیم قبل از رسیدن به این اوضاع اقدام به مشاوره رایگان سمپاشی نموده و مشکل را حل نمایید .محل هایی از قبیل استخرها تاسیسات حمام و دستشویی پارکینگ ها ی نسبتا مرطوب دریچه های فاضلاب سقف های کاذب و چال های اسانسور ها و.‌ از جمله مکان هایی هستند که سوسک های فاضلابی (امریکایی) به وفور در ان ها دیده میشوند .

تلفن تماس مدیریت : ۰۹۱۲۶۱۶۸۱۸۷

سوسک ها شکم بند بند و بیضی شکل، بالهایی که بطور متقاطع روی شکم قرار گرفته اند، رنگ قهوه ای بلوطی یا سیاه، اندازه ای بین یک تا پنج سانتیمتر. سوسک ها پس از ورود به اماکن و مستقرشدن در محل مناسب شـروع به تخم ریزی می کنند. تخم سوسک به تـعـداد شـانزده تـاچهل و هشت عدد می باشد که درون پوشش یا کپسولی قهوه ای و لوبیا مانندشامل دوردیف مـوازی اتاقکهای حاوی تخم به نـام اائوتک(Ootheca) قراردارد.
سوسک کپسول ها را در محلهای تاریک و دور از چشم در شکاف ها و درزها گذاشته و یا به سطوح زیرین مـیز وصندلی یا تختخواب ا،جعبه چوبی و دیگر وسایـل بسته بـندی شده می چسبانند. کپسول ها بتدریج بزرگ شده، پس از مدتی سوسک های جوان سفیدرنگ کوچک بدون بال از درون آن خارج می شوند.
از ابتدای تخـم ریزی تا خارج شدن نوزاد سـوسک (نـمف)، سی تا پنجاه روز طول می کشد. سوسری بالغ چند ماه تا یکسال زندگی می کند و در این مدت عمل تخم ریزی چندین بار تکرار می شود. سوسری ها منشا گرمسیری دارند اما برخی گونه های آنها در نواحی معتدل و نیز در قسمت هایی از خانه ها و ساختمان هایی که هوای گرم و مرطوب و غذای کافی وجود دارد بسر می برند.

نحوه زندگی سوسری ها

این حشرات مواد شیرین و نشاسته ای را ترجیح میدهند. آنها از شکر و شکلات های شیرین، شیر، پنیر، گوشت، نان و سایر غلات و نیز از مقوا، جلد کتاب، چوب های روی سقف، کفی کفش، لاشه سوسری های مرده و فلج، خون خشک شده و تازه، مدفوع، خلط، ناخن دست و پای افراد مریض و خوابیده تغذیه می کنند.
و اکثرا در نقاط درز دیوارها ، مبل ها ، آشپزخانه ها ، کابینت ، حمام ، توالت و … محل اختصاصی سوسک است .
برخی از سوسری هااز طریق راه رفتن و پرواز حرکت کرده و نیز همراه وسایط حمل و نقل، کشتی و هواپیما مسافت های طولانی را طی میکنند.

راههای انتقال این حشرات

جعبه بطری های نوشابه، کیسه های سیب زمینی و پیاز و سایر مواد غذایی که بگونه ای نامناسب انبار شده اند، اماکن و منازل آلوده مجاور، – دودکش بخاریها
ســوســری ها با آلــوده کردن کـردن مـواد غذایی از طـریق عـوامـل بیمـاری زای مـوجود در توالت ها، زباله ها، و . . .، عامل انتقال :
– بیماری های باکتریایی: -اسهال – دیسانتری -وبا -تب تیفوئید
– بیماری های ویروسی: -فلج اطفال
– حمل تخم کرم های انگلی
و نیز واکنش های آلرژیک مانند ناراحتی پوستی، خارش، تورم پلک و ناراحتی های تنفسی را ایجاد می کنند.

انواع سوسک ریز کابینتی و رستورانی :
این نوع سوسک ها که خود شامل ژاپنی .کانادایی .بلژیکی و.‌ میباشند در محیط های مرطوب و چرب مثل اشبزخانه ها .کابینت ها .درب های چوبی .رستوران ها .فست فود ها.فوت گرد ها .و حتی قصابی ها و سالن های ارایشی به وفور دیده میشود .لذا برای حل این مشکل باید قبل از زیاد شدن حشره در محیط اقدام به سمپاشی و ژله گذاری محیط مربوطه کرد .ضعف در نظافت ،عدم انجام برنامه سمپاشی مراکز به خصوص رستوران ها و فست فود ها و..سبب افزایش جنب و جوش این حشره ریز شده و کار را به مراتب سختر و سختر مینماید .سوسک های ریز کابینی در اکثر موارد به دلیل فقدان یک برنامه اصولی سمپاشی از محیط های دیگر همراه با خرید کالا و انتقال وسایل چوبی اهنی و.. به درون منازل و یا محل های دیگر وارد شده و چون محیط از قبل برای تکثیر فراهم هست سکنا گزیده و تولید مثل میکنند .برای گرفتن مشاوره رایگان و راهکارهای پیشگیری و حل مشکلات ناشی از این حشره(سوسک ریز کابینتی)با یکی از شعب منتخب ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان سمپاشی و حشرات بهره مند شوید .

راه های مبارزه با سوسری ها

– جمع آوری و نگهداری مواد غذایی در ظروف درپوشدار در کابینت و یخچال،
– استفاده از زباله دان های دردار و قابل شستشو و استفاده از کیسه زباله،
– مسدود کردن شکاف های کف اتاق ها،
– پاک کردن کلیه سطوح وسایل – ظروف با مواد پاک کننده

تلفن تماس :

۰۲۱-۴۴۳۶۳۷۱۳
۰۲۱-۴۴۲۶۶۹۱۸
۰۲۱-۴۴۷۳۳۵۷۴
۰۲۱-۲۶۷۰۰۳۴۳
۰۲۱-۸۸۲۳۰۶۵۳

نشانی : شهران پایین تر از فلکه اول خیابان الغدیریک ساختمان سروستان شرکت خدماتی و سمپاشی پگاه ( شعبه غرب )

ایمیل : info@sprayer-pegahegharb.com

تلفن تماس مدیریت : ۰۹۱۲۶۱۶۸۱۸۷

آقای مهندس اینانلو

بخش نظرات

☎️ تماس با ما